גינקומסטיה: כל מה שחשוב לדעת על ניתוחי הקטנת חזה לגברים

אנחנו עוזרים לך להיות שלמה עם עצמך! השאירי פרטים עכשיו ונשמח לסייע לך!

רופאמחקר שפורסם בכתב העת Journal of Endocrinology and Metabolism מצא כי כ -30 אחוזים מהגברים סובלים מגינקומסטיה ברמה כזו או אחרת. מדובר, במילים פשוטות, במצב שבו החזה הגברי גדול מהרגיל, מה שעלול מטבע מהדברים לגרום ללא מעט מבוכה, לפגיעה בהערכה העצמית ולהרס הביטחון העצמי.

לבעיה הזאת יכולות להיות מגוון סיבות רפואיות, אך הבולטת שבהן נובעת ככל הנראה מחוסר איזון הורמונלי. מדענים מעריכים כי ברוב המקרים מדובר במצב שבו הגוף מייצר פחות מהורמון המין הגברי טסטוסטרון, ויותר מהורמון המין הנשי אסטרוגן. השינוי ההורמונלי הזה יכול לנבוע מכמה סיבות ובהן השמנת יתר, נטילת תחליפי טסטוסטרון, שימוש בסטרואידים אנבוליים במטרה לפתח שרירים, מחלות מסוימות כמו מחלות בכבד, או להבדיל, גידולים סרטניים.

גם שימוש בתרופות מסוימות עלול להוביל לשינוי ההורמונלי הזה, לרבות חלק מהתרופות נגד נשירת שיער ואפילו תרופות לצרבת. גם תכשירי קוסמטיקה מסוימים אשר מכילים לבנדר עלולים לגרום לגינקומסטיה, משום שהלבנדר עלול לחדור למחזור הדם ולהשפיע על איזון ההורמונים בגוף, אם כי מדובר בתופעה נדירה ביותר.

כיצד מאבחנים גינקומסטיה ומה ניתן לעשות?

ראשית, חשוב להבין את הסיבה לבעיה כדי לדעת האם יש צורך לטפל במצב רפואי שמסתתר מתחת לפני השטח וגורם לה. לכן, יש צורך לבצע בדיקות הורמונליות על מנת לשלול את האפשרות של בעיה רפואית רחבה יותר, ורק לאחר מכן לפנות לבירור אצל מנתח פלסטי מומחה, עם ניסיון בתחום הספציפי הזה. הדרך הטובה ביותר לטפל בבעיה היא באמצעות ניתוח שיכול בהחלט להוביל לשיפור משמעותי באיכות החיים, בביטחון העצמי, בשיפור חיי החברה ומערכות יחסים אינטימיות ובהרגשה הכללית.

למי הניתוח מתאים ולמי פחות?

ניתוח הקטנת חזה לגברים מקובל לבצע רק בתום גיל ההתבגרות. בנוסף, אם הסיבה להגדלה הלא צפויה של החזה נובעת משינויים הורמונליים שמושפעים מבעיה רפואית שעדיין לא נפתרה, חשוב קודם כל לטפל בבעיה שגורמת לכך, ורק לאחר מכן לבצע את הניתוח.

זכרו כי אף אחד לא רוצה לעבור את הניתוח ולאחר תקופה מסוימת להרגיש שהחזה חוזר לגדול. לכן, בהחלט עדיף להיכנס להליך הזה רק כאשר יודעים שהבעיה הגורמת לתופעת הגינקומסטיה, נמצאת בשליטה, ובמידת הצורך תחת בטיפול מתאים.

בנוסף, אם מדובר בנערים מתחת לגיל 16, חשוב להבין כי במקרים מסוימים הבעיה תיפתר מעצמה בתום גיל ההתבגרות, כתוצאה מהיכולת של הגוף לאזן בצורה יעילה יותר את ההורמונים בגיל הזה.

כיצד מטפלים בגינקומסטיה?

אופן ביצוע הניתוח משתנה בין מטופל למטופל, ותלוי בין היתר בגורם לגדילת החזה ובמבנה הנוכחי של החזה. בדרך כלל, הניתוח יבוצע באמצעות שאיבת שומן ממוקדת מאזור החזה. לצרוך השאיבה יבוצע חתך זעיר ביותר, כדי להפחית את הסיכון לצלקות ולשפר את מראה החזה בתקופה שאחרי הניתוח.

במקרים מסוימים, נשלב את הניתוח עם הליך כירורגי נוסף, בו נסיר את עודפי העור כדי להבטיח מראה אסתטי יותר של אזור החזה לאחר ההקטנה. בתום ההליך הכירורגי בדרך כלל יבוצעו צעדי מניעה כדי להבטיח שהמצב לא יחזור לקדמותו, כגון הימנעות מתרופות או תוספים שעלולים לגרום לתופעה, ושינויים באורך החיים למניעת עלייה במשקל במידה והבעיה נובעת מהשמנת יתר.

כיצד מתכוננים לניתוח גינקומסטיה?

לפני הניתוח יש צורך להעריך את המצב הרפואי של המטופל, ואת מוכנותו להליך הפולשני. לצורך כך יבוצעו בדיקות שונות ומקיפות לרבות בדיקות דם, המשלבות גם בדיקה הורמונלית וכן בדיקות גופניות שגרתיות כמו צילום חזה, א.ק.ג. ועוד. כל הבדיקות האלו מסייעות לנו להעריך האם האדם כשיר לעבור את הניתוח, ומאפשרות להימנע מסיבוכים או מאירועים לא צפויים בעת ההליך.

על הרופא המנתח להסביר למטופל את כל הסיכונים והסיבוכים שעלולים להופיע במהלך הניתוח ואחריו. יש להיות קשובים לרופא המטפל, לשאול שאלות ולקבל את כל המידע הרלוונטי לכם לקראת ביצוע ההליך הכירורגי.

האם הניתוח כרוך בסיבוכים או בסיכונים מיוחדים?

ניתוחי גינקומסטיה נחשבים בטוחים ויעילים ביותר, ומבוצעים בשיעורים נרחבים בכל רחבי העולם. מדובר בהליך כירורגי שנחשב פשוט יחסית לטיפולים אחרים, אך גם הוא, כמו כל הליך כירורגי כרוך בסיבוכים ובסיכונים, אם כי הם נחשבים נדירים וקלים יחסית.

הסיכונים בניתוח כוללים בין היתר סיכון מסוים לזיהום, לדימום פנימי ולבצקות שיימשכו כמה שבועות, אך יחלפו מעצמן. קיים גם סיכון מסוים לפגיעה עצבית, אך גם היא בדרך כלל זמנית וחולפת. בחלק קטן מהמקרים תתכן גם חוסר סימטריה בין שני צידי החזה, אם כי את המצב הזה ניתן לתקן בקלות בניתוח נוסף.

כיצד מתנהל הניתוח להקטנת החזה?

הניתוח בדרך כלל מבוצע תחת הרדמה מלאה, אם כי במקרים מסוימים תידרש הרדמה מקומית בלבד. חשוב לבצע את ההליך אצל מנתח מנוסה ומיומן עם ניסיון בתחום הספציפי הזה. במהלך הניתוח יבוצעו כל הפעולות הדרושות להשגת מראה אסתטי יותר של החזה הגברי.

כאמור, כדי לעצב את החזה בצורה היעילה ביותר, בדרך כלל תבוצע שאיבה ממוקדת של שומן מהאזור, ולעיתים היא תושלם באמצעות הסרה של עודפי עור. במידת האפשר, המנתח יבצע את החתך באזור העטרה, החלק שעוטף את הפטמה, במטרה לצמצם עוד יותר את הסיכון לצלקת בתום הניתוח.

למה לצפות בימים שלאחר הניתוח?

לאחר הניתוח, המטופל ישהה באזור ההתאוששות למשך שעה או שעתיים, ולאחר מכן יעבור להשגחה למספר שעות נוספות. בדרך כלל לא יהיה צורך באשפוז לילה לאחר ניתוח כזה, וניתן יהיה לשוב למנוחה בבית עוד באותו היום. במהלך היום הראשון ובימים שלאחר הניתוח צפויים להופיע נפיחות וכאב מקומי, שניתן לטפל בהם בקלות באמצעות משככי כאבים. התופעות הללו לא מזיקות וצפויות לחלוף מעצמן.

בימים הראשונים לאחר הניתוח מומלץ להקפיד על מנוחה, ולהימנע מפעילות מאומצת ובטח מפעילות גופנית. עם זאת, ניתן בהחלט לבצע הליכות ופעולות פשוטות נוספות, ואפילו לבצע עבודה פשוטה או משרדית. משך הזמן עד לחזרה מלאה לשגרה משתנה בין מטופל למטופל, אך בדרך כלל צפוי לקחת בין שבוע לעשרה ימים.

לאחר הניתוח, חשוב להקפיד לחטא את החתכים ולטפל בהם כנדרש, בהתאם להמלצת הרופא המנתח. הביקורת הראשונה אצל המנתח, שבה יוסרו התפרים ויבוצע מעקב ראשוני אחר התוצאות, ככל הנראה תתקיים בין שבעה לעשרה ימים אחרי הניתוח. יש למלא אחר כל ההנחיות של הרופא, כדי להבטיח את הצלחת הטיפול ושמירה על התוצאות לאורך זמן.

לכמה זמן התוצאות צפויות להחזיק?

כאמור, הסיבה לתופעת הגינקומסטיה נובעת, ככל הנראה, משינויים הורמונליים שמשפיעים גם על מראה החזה. לכן, גם אם הניתוח יהיה מוצלח והחזה יהיה בגודל הרצוי בסופו, המצב יכול לשוב ולהשתנות בעתיד. כדי להימנע מכך, יש לבצע מעקב ובדיקות שגרתיות באופן קבוע, כדי לבדוק את מצב ההורמונים בגוף ולטפל בשינויים במידת הצורך.

בנוסף, אם אתם סובלים מהשמנת יתר, מומלץ לבצע שינויים באורח החיים שיבטיחו שמירה על משקל תקין, ועל מראה החזה ושאר איברי הגוף לאורך זמן. לא תמיד מדובר כידוע בדבר פשוט, אך בגלל זה כדאי שלא לעבור אותו לבד. ייעוץ קבוע אצל תזונאי מוסמך, וכן אצל מטפל בבריאות הנפש המנוסה בהתמודדות עם בעיות כאלו יכול לעזור לטפל בבעיה מהשורש, ולהפוך את התהליך לפשוט ויעיל יותר.

ייעוץ ואיבחון

מעוניינים בפרטים נוספים? בקרו באתר של ד"ר וולף לתיאום פגישת ייעוץ

אנחנו עוזרים לך להיות שלמה עם עצמך! השאירי פרטים עכשיו ונשמח לסייע לך!
074-7691308 דילוג לתוכן